Dual Purpose Starting Lithium Batteries LFP12.8V55D23L
36 Month Nationwide Replacement Warranty
1300 084 965 Ask a Specialist
Did you like this product? Add to favorites now and follow the product.
Description
Model No: LFP12.8V55D23L
LFP12.8V55D23L Dual Purpose Deep Cycle Starting Lithium Battery
Features of LiFePO4 Battery
Longer Cycle Life: LiFePO4 batteries would be is five times than SLA batteries on cycle life
Specifications
Electrical Characteristics:
- Nominal Voltage: 12.8V
- Normal Capacity: 40Ah
- Energy: 512Wh
- Cold Cranking Amps: 1200CCA
- Internal Resistance: <2.2 m
- Cycle Life: ?1500 cycles
- Self Discharge Rate: <30uA
- Efficiency of Charge: 100% @0.5C
- Efficiency of Discharge: 96-99% @1C
Standard Charge:
- Charge Voltage: 14.6±0.2V
- Charge Mode: 0.2C to 14.6V, then 14.6V,charge current to 0.02C (CC/CV)
- Rated Charge Current: <20A
- Maximum Charge Current: <40A
- BMS Charge Cut-off Voltage: 15.6V
- Over Charge Recovery Voltage: 15.2V
Standard Discharge:
- Continuous Discharge Current: <150A
- Instantaneous Discharge Current: 1200A(5S)
- BMS Discharge Cut-off Voltage: 8V
- Over Discharge Recovery Voltage: 9.2V
- Charge Temperature: 0 °C to 45 °C (32Fto 113F) @60±25% Relative Humidity
- Discharge Temperature: -20 °C to 60 °C (-4F to 140F) @60±25% Relative Humidity
- Storage Temperature: 0 °C to 40 °C (32Fto 104F) @60±25% Relative Humidity
- Water Dust Resistance: IP56
Mechanical:
- BMS Withstand voltage value: 30V
- Plastic Case: ABS
- Dimensions (in./mm.): 232*172*200*221mm ± 2mm
- Weight (lbs./kg.): 5.5kg(12.10Ibs)
- Terminal: Brass
| MODEL: | Dual Purpose Deep Cycle Starting Lithium Battery |
| PART NUMBER: | LFP12.8V55D23L |
| BATTERY TYPE: | Deep Cycle Battery |
| VOLTAGE: | 12.8 volts |
| CCA (cold cranking amps): | 1200CCA |
| AH (20 hr): | 40Ah |
| DIMENSIONS: | |
| Length: | 232mm |
| Width: | 172mm |
| Height: | 200mm |
| Terminal Height: | 221mm |
| Height with Spacer: | N/A |
| TERMINAL TYPE: | Standard |
| TERMINAL ASSEMBLY: | |
| OTHER FEATURES: | |
| WEIGHT: | 5.5Kg |
| WARRANTY: | 24 months Private Use |
Warranty Terms:
The following conditions constitute abusive applications and will void the warranty:
1. Extreme Vibration applications (i.e., vibrating compactors, concrete cutters)
2. Dropping or hitting the battery
5: Undercharging or over-discharging a battery.
The following examples may void your battery warranty
Case and cover damage:
Cracks or holes in case/cover
Missing label
Bent cover
Shaved or cut cover/case
Warped or bubbled cover
Terminal damage:
Melted, bent or broken terminals
Shaved or cut terminals
Sunken or raised terminals
Damaged Batteries.
QLD: 4000-4209
NSW: 2745-2786
VIC: 3000-3341
WA: 6000-6214
NT: 0800-0821
40 Ah
1200 CCA
Length : 232mm
Width: 172mm
Height: 200mm
Terminal Height: 221mm