Power AGM 12V 270Ah Deep Cycle Battery
1300 084 965 Ask a Specialist
Did you like this product? Add to favorites now and follow the product.
Description
Model No: NPC12V270AH
Features:
- Using oxygen recombination technology: maintenance-free
- PbCaSn alloy for plate grids:low self discharge rate than 3% per month
- High quality AGM separator: extend cycle life and prevent micro short circuit retardant
- High purity raw material: 99.99% pure lead
Applications:
- Cable Television
- UPS
- Communication
- Control Equipment
- Equipment
- Medical Equipment
- Security System
- Emergency Power
Specifications:
- Battery Type: AGM Deep Cycle Battery
- Capacity:
- 20HR(14.0A,1.80V) – 280Ah
- 10HR(27A,1.80V) – 270Ah
- 5HR(46.2A,1.75V) – 231Ah
- 1HR(171A,1.60V) – 171Ah
The following conditions constitute abusive applications and will void the warranty:
1. Extreme Vibration applications (i.e., vibrating compactors, concrete cutters)
2. Dropping or hitting the battery
5: Undercharging or over-discharging a battery.
The following examples may void your battery warranty
Case and cover damage:
Cracks or holes in case/cover
Missing label
Bent cover
Shaved or cut cover/case
Warped or bubbled cover
Terminal damage:
Melted, bent or broken terminals
Shaved or cut terminals
Sunken or raised terminals
Damaged Batteries.
QLD: 4000-4209
NSW: 2745-2786
VIC: 3000-3341
WA: 6000-6214
NT: 0800-0821
Weight: 75 kg
Internal Resistance: Full charged at 20°C: 0.006 Ohm
Self Discharge: < 3% of capacit y declined per month at (20°C)
Capacity Affected by Temperature (10HR):
40°C - 109%
20°C - 100%
0°C - 85%
-15°C -65%
Charge Voltage (20°C):
Cycle Use - 14.4-14.8V(-30mV/°C), max. Current: 65.0A