Power AGM 12V 85Ah Deep Cycle Battery
1300 084 965 Ask a Specialist
Did you like this product? Add to favorites now and follow the product.
Description
Model No: NPC12V85AH
Features:
- Using oxygen recombination technology: maintenance-free
- PbCaSn alloy for plate grids:low self discharge rate than 3% per month
- High quality AGM separator: extend cycle life and prevent micro short circuit retardant
- High purity raw material: 99.99% pure lead
Applications:
- Cable Television
- UPS
- Communication
- Control Equipment
- Equipment
- Medical Equipment
- Security System
- Emergency Power
Specifications:
- Battery Type: AGM Deep Cycle Battery
- Capacity:
- 20HR(4.450A,1.80V) – 89Ah
- 10HR(8.5A,1.80V) – 85Ah
- 5HR(15.0A,1.75V) – 75Ah
- 1HR(56.1A,1.60V) – 56.1Ah
- Dimensions: 260x 168 x 211mm (LxWxH)
- Weight: 24 kg
- Internal Resistance: Full charged at 20°C: 0.0054 Ohm
- Self Discharge: < 3% of capacit y declined per month at (20°C)
- Capacity Affected by Temperature (10HR):
- 40°C – 109%
- 20°C – 100%
- 0°C – 85%
- -15°C -65%
- Charge Voltage (20°C):
- Cycle Use – 14.4-14.8V(-30mV/°C), max. Current: 21.2A
- Float Use – 13.6-13.8V(-18mV/° C)
The following conditions constitute abusive applications and will void the warranty:
1. Extreme Vibration applications (i.e., vibrating compactors, concrete cutters)
2. Dropping or hitting the battery
5: Undercharging or over-discharging a battery.
The following examples may void your battery warranty
Case and cover damage:
Cracks or holes in case/cover
Missing label
Bent cover
Shaved or cut cover/case
Warped or bubbled cover
Terminal damage:
Melted, bent or broken terminals
Shaved or cut terminals
Sunken or raised terminals
Damaged Batteries.
QLD: 4000-4209
NSW: 2745-2786
VIC: 3000-3341
WA: 6000-6214
NT: 0800-0821
BrandPower AGM
Product CategoryBatteries
Battery Voltage12V