Power Lithium Front Terminal Batteries LFP12.8V135AH-FT
Key Benefits and Features
- Longer Cycle Life
LiFePO4 batteries have greater than 5 times the cycle life of an AGM battery - Light weight
Intelligent BMS system incorporated within the battery to ensure that
batteries work safely - Lower Self-discharge rate
Lower Self-discharge rate to guarantee LFP batteries can be stored
longer than SLA batteries with less deterioration
1300 084 965 Ask a Specialist
Did you like this product? Add to favorites now and follow the product.
Description
Model No: LFP12.8V135AH-FT
LFP12.8V 135AhFt Deep Cycle Lithium Slimline Battery | Power Lithium
Features of LiFePO4 Battery
Wider Temperature Range: -20C-60C
Applications:
- Caravan, RV, camping
- UPS (replacement of SLA batteries)
- Marine, golf cart
- Solar, wind system
- PV, solar light
Specifications
Electrical Characteristics:
- Chemistry: LiFePO4
- Nominal Voltage: 12.8V
- Normal Capacity: 135Ah (C5,25°C)
- Energy: 1536Wh
- Internal Resistance: <12m?
- Cycle Life: >2000 cycles @1C 100%DOD
- Months Self Discharge: <3%
- Efficiency of Charge: 100% @0.5C
- Efficiency of Discharge: 96-99% @1C
Standard Charge:
- Charge Voltage: 14.6±0.2V
- Charge Mode: 0.2C to 14.6V, then 14.6V,charge current to 0.02C (CC/CV)
- Charger Current: 55A
- Maximum Charge Current: 135A
- Charge Cut-off Voltage: 15.6±0.2V
Standard Discharge:
- Rated Discharge Current: 67.5A
- Continuous Current: 135A
- Maximum Pulse Current: 400A(<3s)
- Discharge Cut-off Voltage 10V
- Charge Temperature 0 °C to 45 °C (32Fto 113F) @60±25% Relative Humidity
- Discharge Temperature -20 °C to 60 °C (-4F to 140F) @60±25% Relative Humidity
- Storage Temperature 0 °C to 40 °C (32Fto 104F) @60±25% Relative Humidity
- Water Dust Resistance IP5
Mechanical:
- BMS: not support Bluetooth
- Plastic Case: ABS
- Dimensions (in./mm.): 395x110x286mm
- Weight (lbs./kg.): 14.5kg
- Terminal: M
Warranty Terms:
The following conditions constitute abusive applications and will void the warranty:
1. Extreme Vibration applications (i.e., vibrating compactors, concrete cutters)
2. Dropping or hitting the battery
5: Undercharging or over-discharging a battery.
The following examples may void your battery warranty
Case and cover damage:
Cracks or holes in case/cover
Missing label
Bent cover
Shaved or cut cover/case
Warped or bubbled cover
Terminal damage:
Melted, bent or broken terminals
Shaved or cut terminals
Sunken or raised terminals
Damaged Batteries.
QLD: 4000-4209
NSW: 2745-2786
VIC: 3000-3341
WA: 6000-6214
NT: 0800-0821
135 Ah
Length : 395m
Width: 110mm
Height: 286mm