Super Crank Lawn Mower Series 12V OEM replacement batteries deliver exceptional starting power and use industry leading performance to minimize down time.
Features:
Maintenance Free Design
Enhanced Flooded Technology
Superior Starting Power
AG9 Silver Alloy Technology
12 Month Nationwide Replacement Warranty
1300 084 965 Ask a Specialist
Did you like this product? Add to favorites now and follow the product.
Description
BRAND: Super Crank Lawn Mower Battery
12N24-4SCMF – Ride-On Lawn Mower Battery 350CCAs Left Hand Positive
Features:
- Maintenance Free Design
- Superior Cranking Power
- Advanced Technology for Lower Self-Discharge and Longer Life
- AG9 Silver Alloy Technology
- Platelock™ Technology to Combat Vibration Damage
- Sealed Design for added protection against dirt, dust and grass
Replaces the following Lawn Mower Batteries:
- C12N24-4 Century
- N06 Exide
- U1MF Supercharge
- MFU1R Supercharge
- U1-230 Bosch
Full Specifications
| MODEL: | Super Crank Lawn Mower Battery |
| PART NUMBER: | 12N24-4SCMF |
| BATTERY TYPE: | Super Crank Lawn Mower Battery |
| VOLTAGE: | 12 volts |
| CCA (cold cranking amps): | 350 |
| AH (20 hr): | 24 |
| DIMENSIONS: | |
| Length: | 185mm |
| Width: | 120mm |
| Height: | 155mm |
| Terminal Height: | 185mm |
| Height with Spacer: | N/A |
| TERMINAL TYPE: | G |
| TERMINAL ASSEMBLY: | Left Hand Positive |
| OTHER FEATURES: | |
| WEIGHT: | 8.0Kg |
| REGULAR CHARGE: | 2.4 Amps |
| MAX CHARGE: | |
| SEPARATOR TYPE: | |
| USAGE: | Starting |
| WARRANTY: | 12 months Private Use |
Warranty Terms
The following conditions constitute abusive applications and will void the warranty:
1. Extreme Vibration applications (i.e., vibrating compactors, concrete cutters)
2. Dropping or hitting the battery
5: Undercharging or over-discharging a battery.
The following examples may void your battery warranty
Case and cover damage:
Cracks or holes in case/cover
Missing label
Bent cover
Shaved or cut cover/case
Warped or bubbled cover
Terminal damage:
Melted, bent or broken terminals
Shaved or cut terminals
Sunken or raised terminals
Damaged Batteries.
QLD: 4000-4209
NSW: 2745-2786
VIC: 3000-3341
WA: 6000-6214
NT: 0800-0821
12 Volts
350 CCAs
24 AH
Length 185mm
Width 120mm
Height 155mm
Height 185mm including terminal lugs